fbpx
teacher helping pupil
boy looking at teacher

Staff

Senior Leadership Team

Ms Hayley Robinson Acting Headmistress and Designated Safeguarding Lead
Mr James Thomson  Deputy Head (Academic)
Mr Stuart Ansell  Chief Operating Officer
Mrs Alison Vernon  Director of Admissions & Marketing

 

HEAD'S OFFICE

Mrs Heather Buchanan Executive Assistant to the Headteacher
Mrs Hayley Dudley Receptionist (AM)
Ms Maggie Lawrence Receptionist (PM)
Mrs Lesley Mills Senior Academic Secretary
Mrs Sarah McClean Examinations Officer

SENIOR MANAGEMENT TEAM

Mr Drew Vermeulen Assistant Head (Academic) & Teacher of History
Mrs Claire Ellis Assistant Head (Pastoral & Boarding), Teacher of History and PHSE
Mr George Cook Assistant Head (Pastoral & Wellbeing), Teacher of PE and Science
Mr Anthony Bainbridge Assistant Head (Sixth Form) & Teacher of Geography
Mrs Sarah De Little SENCO

THE BURSARY

Miss Kay Eaton  Administrative Assistant
Mrs Sue Bruinvels  Assistant to the Chief Operating Officer
Mr Victor Wilson Finance Manager & Payroll
Mrs Jackie Hazeltine  HR Manager
Mrs Wendy Jordan  HR Assistant
Mrs Kelly Bashford Finance Officer
Mrs Louise Richardson  HR Assistant
Mrs Nicola Hawley  Operations Manager
Mrs Louise Elliott Accounts Assistant
Mrs Sinu Achary-Anturkar Fees Ledger

ADMISSIONS, MARKETING & DEVELOPMENT

Mrs Kirstie Hammond Overseas Registrar
Mrs Claire Jordan UK Registrar
Mrs Daniella Quaglia Marketing Manager
Ms Jane Slaymaker School Liaison
Mrs Sophie Byerley Admissions Assistant

HEADS OF YEAR

Year 7 Mr Chris Tottman
Year 8 Mrs Jess Bocking
Year 9 Ms Kathryn Hinchliffe
Year 9 – Deputy Mrs Jane Fuller
Year 10 Ms Jo Catton
Year 10 – Deputy Mr Ollie Todd
Year 11 Mrs Penny Piper
Year 11 – Deputy Mr Oliver Jago
6th Form – A Level Coordinator Mr Chris Bond
6th Form – IB Coordinator Mr Julian Baker

ACADEMIC STAFF

Mr Owen Anderson  Head of History
Mr John Attewell Head of Economics
Mrs Luisa Aurini  Head of Spanish, Italian & Other Languages Co-ordinator
Mrs Amanda Ayling  Senior Science Technician
Mr Julian Baker IB Co-ordinator & Teacher of Theory Of Knowledge
Mr Anthony Bainbridge Head of Sixth Form & Teacher of Geography
Mr Chris Bond  Head of Science, Head of Biology, A-Level Co-ordinator & Data Manager
Ms Jess Bocking  Teacher of Music and Business Studies
Ms Katharine Bryson  Head of English
Ms Jo Catton Teacher of Creative Arts & DDSL
Miss Sophie Cheesman Head of Girls’ PE
Mr Geoff Coates  Art Technician
Miss Amelia Corbett  Teacher of Computer Science
Mrs Helen Cowie Head of Psychology
Mr George Cook Teacher of PE & Science, Assistant Head (Pastoral & Well Being)
Mrs Claire Ellis Teacher of History, Assistant Head (Pastoral & Boarding)
Ms Allison Eversden  Teacher of English
Mr Mike Floyd Teacher of Physics
Mr Jack Freeman Head of Drama and Theatre Studies
Mrs Jane Fuller  Head of Geography
Ms Becky Gill  LS Teacher
Mrs Bibi Golam Teacher of French & Spanish
Ms Kathryn Hinchliffe  Teacher of Maths
Mrs Lindsey Imms  Science Technician
Mr Oliver Jago Teacher of PE & Geography, Co-Curricular Co-ordinator & Round Square Co-ordinator, Acting DofE Award Scheme Manager
Ms Julia Jennings Teacher of German
Miss Nicole Kendall Teacher of Maths, KS4 Maths Co-ordinator
Ms Guppy Kumar  Teacher of Chemistry
Mrs Asma Lalili Teacher of French and Spanish
Ms Katherine Li  Teacher of Business Studies
Mrs Xian Hua Long Teacher of Chinese
Mrs Caroline Lowe Teacher of LAMDA
Miss Arianna Lusardi  Teacher of EAL
Mrs Jean Lye  Speech & Language Therapist
Ms Debjani Mukherjee Teacher of Maths
Ms Kirsty Main Teacher of Maths
Miss Shelley Marsh Deputy SENCO & EAL
Ms Claire McCarthy  Teacher of EAL
Mrs Nicky Monk Head of Creative Arts
Mrs Patricia Morgan  Library Assistant
Mrs Jacqui Morris  LS Teacher
Miss Nanette Nicol Head of Chemistry
Mr Roberto Nicora  ISC Co-ordinator
Mrs Hayley Osborne  Teacher of English, CAS Co-ordinator & 6th Form Pastoral Lead
Mr Chris Parker Teacher of Biology, Literacy Co-ordinator
Mr Chris Patrick  Teacher of PE, Teacher of Geography & Sports Coach
Mrs Eve Peyton  Teacher of Computer Science
Mrs Penny Piper Head of French
Ms Francesca Powell Teacher of History
Miss Fleur Priestly  LSA
Mr Giles Pritchett  Head of Business Studies
Mr Conor Richardson Teacher of English & Debating and Public Speaking Co-ordinator
Mr Cruz Rivas Dominguez Teacher of Spanish
Miss Liz Rose  Librarian
Mr Patricio Rucci O-Brien LS Teacher
Ms Inger Marie Seloter Olsen Teacher of Norwegian
Mr Alam Sheikh LS Teacher of Maths
Mr Rick Singh  Science Technician
Mr Ryan Small  Head of Physics
Mr Jack Stone  Director of Sport
Ms Jessica Taylor  Head of Music and Teacher of Drama
Ms Sinead Tobin Careers Advisor
Mr Ollie Todd Teacher of Sport & Head of Rugby
Mr Chris Tottman  Teacher of Biology & Lead ESS
Mr Huong Tran Teacher of Vietnamese
Mr Paul Urquhart DT Technician
Mr Drew Vermeulen  Teacher of History & Assistant Head (Academic)
Mrs Donna Walton  Teacher of Drama
Mrs Tanya Wheaton  LS Teacher
Mrs Christine Wilson  Head of Maths, DDSL & Director of Expeditions
Mrs Kati Wilson  Subject Lead DT

IT DEPARTMENT

Mrs Jeanette Boorer Databases Manager & Trainer
Mr Trush Patel Head of IT Services
Mr Elliott Russell Senior IT Technician
Mr Oscar Card IT Technician

 

OTHER DEPARTMENTS

Ms Helen Sage  Reprographics, Student Reception & Transport Administrator
Mrs Anita Frayling  Housekeeper
Mr Jerry Holliman  Head Groundsman, School Caretaker & Transport Maintenance
Mr Tom Carroll Facilities Manager
Ms Rachael Evans  Lead Nurse
Mrs Justine Braid  Nurse
Ms Jolene Wills Nurse
Ms Sarah Burstow Medical Centre Assistant

STAFF ASSISTANTS

Mr Knox O’Connor Teaching Assistant
Miss Cecilia Greig Teaching Assistant

PASTORAL

Mrs Hayley Robinson Acting Headmistress and Designated Safeguarding Lead
Mrs Claire Ellis Assistant Head (Pastoral & Boarding)
Mrs Hayley Osborne  Pastoral Support Operational Co-ordinator
Mrs Christine Wilson  Deputy Designated Safeguarding Lead
Ms Jo Catton  Deputy Designated Safeguarding Lead
Mr George Cook Deputy Designated Safeguarding Lead

BOARDING HOUSES

Mrs Claire Ellis Assistant Head (Pastoral & Boarding)
ATWOOD
Mrs Jess Bocking Houseparent
Mr Chris Patrick Assistant Houseparent
BURMESTER
Ms Jessica Taylor Houseparent
Miss Amelia Corbett Assistant Houseparent
CONSTANTINE
Mr Giles Pritchett Houseparent
Ms Claire McCarthy  Assistant Houseparent
DALEWOOD
Ms Jo Catton Houseparent
Mrs Nicky Monk Assistant Houseparent
OLD COTTAGE
Mr Julian Baker Houseparent
Mr Roberto Nicora Assistant Houseparent
RALPH
Mr Ollie Todd Houseparent
Mr George Cook Assistant Houseparent
Spring Open Events

We would love to see you at one of our Open Events!

Book your place now